Профілактика плоскостопості
Профілактика плоскостопості
Сьогодні плоскостопість у дітей зустрічається все частіше. За даними ортопедів, кожному четвертому малюку до 3-х років ставлять цей діагноз. Тим часом благополучна, здорова і правильно розвинена стопа - це запорука здоров'я у майбутньому. Тому треба вживати запобіжні заходи заздалегідь.
Профілактичного ефекту можна досягти за допомогою нескладних вправ.
Гімнастику краще проводити в ранкові часи, коли м'язи ще не стомлені. Техніку й темп вправ краще показати малюку на власному прикладі. Приміщення не повинне бути задушливим, або із протягами, займатися дитина повинна в зручному одязі, що не сковує її рухів. Перед вправами слід походити на носках, потім пострибати на них спочатку на одній, а потім на двох ногах.
Основні вправи проти плоскостопості:
1. Обертання стопами стоячи й сидячи.
2. Підйом на пальці й опускання на п'яти.
3. Ходьба на пальцях.
4. Напівприсідання на пальцях.
5. Невеликі підскоки на пальцях.
6. Ходьба по гімнастичній палці ступнями уздовж і впоперек.
Ігрові вправи проти плоскостопості
- Вправа "КОВЗАНКА" - дитина катає вперед-назад м'яч. Вправа виконується спочатку однією, потім іншою ногою.
- Вправа "ХУДОЖНИК" - дитина, сидячи на підлозі із зігнутими колінами, олівцем, затиснутим пальцями ноги, малює на аркуші паперу різні фігури, притримуючи аркуш іншою ногою. Вправа виконується спочатку однією, потім іншою ногою.
- Вправа "РОЗБІЙНИК" - дитина сидить на підлозі із зігнутими ногами. П'яти щільно притиснуті до підлоги й не відриваються від неї протягом усього періоду виконання вправи. Рухами пальців ноги малюк намагається підкласти під п'яти розкладений на підлозі рушник (або серветку), на якому лежить який-небудь вантаж (наприклад, камінь). Вправа виконується спочатку однією, потім іншою ногою.
- Вправа "ЗБИРАЧ" - дитина, сидячи на підлозі із зігнутими колінами, збирає пальцями однієї ноги різні дрібні предмети, розкладені на підлозі (іграшки, прищіпки для білизни, ялинкові шишки й т.ін.), і складає їх у купки. Іншою ногою вона повторює те ж саме. Потім без допомоги рук перекладає ці предмети з однієї купки в іншу. Варто не допускати падіння предметів під час переносу.
- Вправа "МЛИН" - дитина, сидячи на підлозі з випрямленими ногами, описує ступнями кола в різних напрямках.
- Вправа "ХОДІННЯ НА П'ЯТАХ" - дитина ходить на п'ятах, не торкаючись підлоги пальцями та підошвою.