A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа
"Інклюзивно-ресурсний центр"
Грунської сільської ради
Охтирського району Сумської області

Методичні  рекомендації щодо написання психолого-педагогічних характеристик на комплексну оцінку розвитку дитини закладами освіти

Дата: 13.03.2025 11:43
Кількість переглядів: 30

 

У разі коли дитина з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну або загальну середню освіту, батьки або законні представники дітей до основного переліку документів надають  психолого-педагогічну характеристику із зазначенням динаміки та якості засвоєння знань, умінь та навичок під час навчання.

   Для фахівців інклюзиивно-ресурсного центру, які проводять комплексну оцінку (психолога, логопеда, дефектолога, реабілітолога), характеристика є основним документом, що відображає найбільш важливу і суттєву інформацію про дитину.

   Характеристика складається відповідними педагогічними працівниками та скріплюється підписом керівника закладу та печаткою. Характеристику пишуть або друкують на аркуші паперу формату А4 педагог дитини (класний керівник/вихователь) та практичний психолог закладу.

 

   Психолого-педагогічна характеристика повинна складатися об’єктивно і грамотно. У ній мають бути відображені такі відомості:

 

  1. Назва документа, прізвище, ім’я, по батькові дитини, на яку видається характеристика.
  2. Рік народження, освітня програма, за якою навчається/виховується дитина.
  3. Особливості адаптації дитини до навчального закладу.
  4. Як навчається дитина та в чому полягають труднощі засвоєння нею програмових знань, умінь та навичок (за основними розділами програми – для закладів дошкільної освіти, по основним предметам – для закладів загальної середньої освіти).
  5. Особливості поведінки на заняттях/уроках: дисципліна, працездатність, ступінь уваги. Більш детально необхідно зупинитися на тих випадках, коли у дитини виражена рухова розгальмованість, підвищена стомлюваність, незібраність тощо.
  6. Взаємовідносини дитини з коллективом однолітків, особливо в тих випадках, коли дитина проявляє агресію, імпульсивність або, навпаки, надмірно пасивна. Відзначити, як ставляться до неї інші діти.
  7. Вказати, які заходи корекції застосовувалися в закладі освіти, та їх ефективність (додаткові заняття з психологом, зменшення навантаження тощо).

 

Психолого-педагогічна характеристика не має включати в себе медичні дані, зокрема інформацію про захворювання дитини, встановлений діагноз. У психолого-педагогічній характеристиці не повинні використовуватися спеціальні психологічні терміни і поняття, а також складні наукові вислови.    Мова даного документа має бути зрозумілою та простою. У характеристиці мають бути описані не лише труднощі дитини, але й її позитивні якості.

   Для складання психолого-педагогічної характеристики можна використовувати результати спостереження, бесід, дані з індивідуальних карток дітей різних категорій, що знаходяться у соціального педагога та практичного психолога, діагностичні картки психологічного супроводу або спеціалістів закладу (логопеда. дефектолога), класні журнали, зошити, інші продукти дитячо їдіяльності.

 

 

ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

НА ДИТИНУ ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Прізвище, ім’я, по батькові дитини

Дата народження

Адреса (місце проживання, місце реєстрації)

Навчальний заклад (тип, адреса, термін перебування з… по…)

Звідки поступив (із сім’ї, ЗДО – термін перебування  з … по …, інша ЗОШ – термін перебування з … по…, причина переводу)

Склад сім’ї (батьки – П.І.Б., дата народження, освіта, місце роботи, посада. Діти (брати, сестри) – П.І.Б., дата народження, заклад освіти, клас/група)

Умови проживання, виховання та навчання дитини в сім’ї

 

  1. Загальне враження про дитину
  2. Оцінка адаптації дитини в класі
  3. Орієнтування в найближчому соціальному оточенні  (розуміння родинних зв’язків,  П.І.Б., адреса і т.п.)
  4. Особливості  психофізичного розвитку
  • Розвиток загальної (володіння основними рухами, ходьба, біг, стрибки, лазіння і т.п.)  та дрібної моторики, провідна рука
  • Розвиток сприйняття, пам’яті, мислення, уваги, уяви
  1. Засвоєння сенсорних еталонів (колір, форма, розмір, величина)
  2. Орієнтування у просторі та часі
  3. Розвиток зв’язного мовлення (описати характер мовлення,  незрозуміла для оточуючих, загальний фон, вплив труднощів на формування комунікативних навичок, засоби-замінники)
  4. Ставлення до занять ( не здатний контролювати свою діяльність, непосидючий, не доводить справу до кінця, заважає педагогу, дітям і т.п.)
  5. Характеристика діяльності (сонливий і млявий впродовж дня, темп роботи на заняттях нерівномірний, працює повільно та неуважно, темп швидкий, але діяльність «хаотична та нетямуща», швидко виснажується і т.п.)
  6. Загальна оцінка навичок (відповідність знань, умінь та навичок вимогам програми)
  • Математика (рахункові  навички, їх автоматизація, розуміння програмового матеріалу, характер труднощів в геометричних побудовах, при вирішенні прикладів і задач)
  • Читання (тип, темп, усвідомленість, можливість переказу, характерні помилки читання)
  • Письмо (особливості графіки, охайність, стійкість почерку, особливості оформлення робіт, характер помилок при списуванні, при письмі під диктовку, в творчих роботах)
  1. Особливості навченості  (наскільки швидко засвоює нові поняття, приймає допомогу)
  2. Особливості усного мовлення (звуковимова, темп, ритм, плавність, запас слів, граматичне та інтонаційно-виразне забарвлення)
  3. Емоційно-поведінкові особливості , проблеми комунікації, взаємовідносин з дорослим, з однолітками.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень