Що таке диспраксія? Нотатки для батьків
Що таке диспраксія?
Нотатки для батьків
Диспраксія - це діагноз, який ставлять дітям із вираженим порушенням моторної координації, що суттєво впливає на їх академічні досягнення та діяльність у повсякденному житті і не зумовлене будь-яким відомим медичним або психічним станом.
Диспраксія визначається як:
- порушення або незрілість організації рухів;
- труднощі в плануванні та здійсненні кваліфікованих, незвичних рухових дій у правильній послідовності;
- труднощі при виконанні щоденних заходів, що вимагають координації рухів, не пропорційних віку дитини та інтелекту.
Дитина з диспраксією:
• має затримку розвитку, напр. стояння, ходьба, стрибки, підйом по сходах, повзання;
• має погану здатність до письма та малювання;
• не може сидіти на місці;
• неорганізована / складнощі при плануванні;
• часто падає або спотикається;
• неохайна;
• погана концентрація уваги і легко відволікається;
• погано вивчає ігри та володіє м’ячем;
• повільно одягається / роздягається;
• має труднощі з дотриманням інструкцій - візуальних та словесних.
Одним з підходів до лікування є підхід на основі завдань, який називається перцептивною руховою підготовкою, тобто сприйняття та розуміння дитиною того чи іншого завдання та поетапна побудова його виконання. Наше завдання максимально поліпшити якість руху, як під час планування, так і проведення рухів. Це досягається за допомогою вправ, ігор та спеціально спрямованих завдань.
Чим можемо допомогти :
1.Вивчення музичного інструменту - передбачає багаторазову практику для тренування виключення частих помилок. Навчання грі на фортепіано або гітарі,наприклад, може не тільки зацікавити дитину, але також розвине моторику, координацію та навички пам’яті.
2. Мистецтво та ремесло - використовувати поетапний підхід, наприклад, орігамі, вирізання з паперу, ліплення, малювання і тд. Тренуємо концентрацію та планування.
3. Залучати дитину до таких видів спорту, як плавання, бойові мистецтва, танці, футбол та гімнастика - це все корисно - нехай ваша дитина вибере той, який вона бажає спробувати.
4. Ігри з м’ячем - піймання м’яча двома/однією руками, відбивання, штовхання, метання: теніс, бадмінтон, волейбол, футбол.
5. Їзда на велосипеді та стрибки - важливі для тренування двосторонньої інтеграції дитини (одночасне застосування двох рук та/чи ніг).
6. Смуги перешкод - можете використовувати обладнання для дитячих майданчиків або встановити його вдома, використовуючи подушки, батут, шведську стінку і т.д. Чудовий метод для планування послідовності, координації та застосування великих моторних функцій.
7. Гра в класики - простий у створенні та дуже корисний для формування рухових навичок у дітей. Ви можете використовувати яскраві кольори та дизайн, щоб звернути увагу і на візуальні чинники. Тренуємо планування.
8. Гра «Саймон каже» - використовуючи голосові команди потрібно виконати різноманітні позиції та повільні рухи. Тренуємо увагу, відтворення та роботу в групі.
9. Гра у пошуки - знаходити в/під/над/навколо предметів.
10. Ігри з побудовою предметів - наприклад, Lego, будівельні блоки, пазли.
11. Компютерні ігри- головоломки, знайти зайвий предмет, лабіринти. Тренуємо память, увагу.
12. Самоорганізаційні навички - планувати необхідні заходи для повсякденних завдань: ранкові процедури (чищення зубів, вмивання, розчісування, одягання), зробити бутерброд, поскладати свої речі по місцях, скласти разом розклад дня.
Пам’ятаємо, що самостійна діяльність дитини, комунікація з однолітками сприяють покращенню соціалізації та дають відчуття незалежності у зовнішньому середовищі.